WSPÓLNOTY WYZNANIOWE PRZYJAZNE DLA SPRAWIEDLIWEGO HANDLU
Kampania Społeczności Przyjazne dla Sprawiedliwego Handlu, wspierana przez Fundację Fairtrade Polska, Fundację Kupuj Odpowiedzialnie oraz Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu, jest częścią międzynarodowego ruchu Fair Trade Towns, którego celem jest mobilizacja obywateli do działań na rzecz promowania Sprawiedliwego Handlu i kształtowania odpowiedzialnych zachowań konsumenckich wspierających Cele Zrównoważonego Rozwoju. Jednym z jej obszarów jest kampania Wspólnoty Wyznaniowe Przyjazne dla Sprawiedliwego Handlu, umożliwiająca uzyskanie stosownego tytułu i dyplomu jednostkom organizacyjnym wspólnot religijnych, takim jak np. parafia, zbór, kościół, gmina wyznaniowa, sangha. Udział w kampanii jest bezpłatny.
KORZYŚCI Z UDZIAŁU W KAMPANII
- członkowie i członkinie wspólnoty dowiadują się, czym jest Sprawiedliwy Handel oraz działają na rzecz realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju, takich jak sprawiedliwość społeczna, walka z ubóstwem, godność i prawa człowieka;
- wspólnota ulega dalszej integracji dzięki wspólnej realizacji działań promujących Sprawiedliwy Handel;
- włączenie się w kampanię i wypełnienie kryteriów uprawnia do otrzymania tytułu Wspólnota Wyznaniowa Przyjazna dla Sprawiedliwego Handlu;
- tytuł Wspólnota Wyznaniowa Przyjazna dla Sprawiedliwego Handlu daje pierwszeństwo w spotkaniach z ciekawymi gośćmi (np. z producentami kawy ze Sprawiedliwego Handlu) zaproszonymi przez organizatorów kampanii;
- wspólnota i jej członkowie może liczyć na wsparcie merytoryczne ze strony organizatorów kampanii.
DEFINICJA
Wspólnota Wyznaniowa Przyjazna dla Sprawiedliwego Handlu jest aktywnie zaangażowana w promowanie idei Sprawiedliwego Handlu poprzez realizację kryteriów ustanowionych przez organizatorów kampanii. Oznacza to:
- prowadzenie działań informacyjnych na temat Sprawiedliwego Handlu, Celów Zrównoważonego Rozwoju i odpowiedzialnej konsumpcji, w tym na temat przyczyn ubóstwa w krajach globalnego Południa, związanych m.in. z globalnym systemem handlu i jego wpływem na społeczności tych krajów;
- podejmowanie działań promujących ideę Sprawiedliwego Handlu jako narzędzia walki z ubóstwem i poprawy warunków życia drobnych wytwórców w krajach globalnego Południa;
- dążenie do zapewnienia dostępności produktów Sprawiedliwego Handlu na terenie danej wspólnoty wyznaniowej oraz podczas organizowanych wydarzeń.
JAK SIĘ WŁĄCZYĆ?
- Na początek warto zapoznać się z kryteriami, jakie wspólnota musi spełnić, by uzyskać tytuł Wspólnota Przyjazna dla Sprawiedliwego Handlu.
- Rozpoczęcie kampanii warto zgłosić za pomocą formularza on-line (zobacz podgląd). Dzięki temu będziemy mogli zaoferować wsparcie w jej realizacji.
- Rozpoczynając kampanię warto zapoznać się z formularzem raportu on-line z realizacji kryteriów (zobacz podgląd). Zapoznanie się z nim na początkowym etapie realizacji ułatwi odpowiednie prowadzenie i dokumentowanie kampanii w trakcie jej trwania.
- Raport on-line należy uzupełniać na bieżąco w trakcie trwania kampanii, jednak można w nim wykazać działania zrealizowane przed zgłoszeniem kampanii.
- Na koniec należy przesłać gotowy formularz raportu on-line (zobacz podgląd) wraz z wnioskiem o nadanie/przedłużenie tytułu.
- Wnioski o nadanie tytułu należy przesłać wraz z raportem z działań prowadzonych przez co najmniej rok. Wnioski o przedłużenie tytułu muszą być przesłane z raportem z dwóch lat kontynuowania lokalnej kampanii.
- Należy mieć na uwadze, że czas potrzebny na rozpatrzenie raportu wraz z wnioskiem o nadanie/przedłużenie tytułu wynosi do 1 miesiąca.