SzkołySzkołyUczelnieUczelnieMiastaMiastaMiejsca PracyMiejsca PracyWspólnotyWspólnotyHarcerzeHarcerzePrzedszkolaPrzedszkola

Informacje ogólne

Kryteria kampanii

Zgłoś kampanię

Złóż wniosek i raport

Mapa i lista miejsc

HARCERZE PRZYJAŹNI DLA SPRAWIEDLIWEGO HANDLU

Kampania Społeczności Przyjazne dla Sprawiedliwego Handlu, wspierana przez Fundację Fairtrade Polska, Fundację Kupuj Odpowiedzialnie oraz Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu, jest częścią międzynarodowego ruchu Fair Trade Towns, którego celem jest mobilizacja obywateli do działań na rzecz promowania Sprawiedliwego Handlu i kształtowania odpowiedzialnych zachowań konsumenckich wspierających Cele Zrównoważonego Rozwoju. Jednym z jej obszarów jest kampania Harcerze Przyjaźni dla Sprawiedliwego Handlu, umożliwiająca uzyskanie stosownego tytułu i dyplomu poszczególnym jednostkom harcerskim takim jak np. hufce, drużyny, szczepy ze wszystkich organizacji harcerskich w Polsce. Udział w kampanii jest bezpłatny.

KORZYŚCI Z UDZIAŁU W KAMPANII

  • instruktorzy/liderzy/drużynowi zdobywają wiedzę merytoryczną oraz materiały edukacyjne na temat edukacji globalnej wraz ze wskazówkami, jak poruszać tę tematykę z harcerzami i zuchami;
  • włączenie się w kampanię i wypełnienie kryteriów uprawnia do otrzymania dyplomu potwierdzającego uzyskanie tytułu Harcerze Przyjaźni dla Sprawiedliwego Handlu;
  • tytuł Harcerze Przyjaźni dla Sprawiedliwego Handlu daje pierwszeństwo w spotkaniach z ciekawymi gośćmi (np. z producentami kawy ze Sprawiedliwego Handlu) zaproszonymi przez organizatorów kampanii;
  • jednostka harcerska może liczyć na wsparcie merytoryczne ze strony organizatorów kampanii.

DEFINICJA

Jednostka harcerska posiadająca tytuł Harcerze Przyjaźni dla Sprawiedliwego Handlu jest aktywnie zaangażowana w promowanie idei Sprawiedliwego Handlu wśród swoich instruktorów, harcerzy, zuchów i ich społeczności lokalnych poprzez realizację kryteriów ustanowionych przez organizatorów kampanii. Oznacza to:

  • prowadzenie działań edukacyjnych na temat Sprawiedliwego Handlu, Celów Zrównoważonego Rozwoju i odpowiedzialnej konsumpcji, w tym na temat przyczyn ubóstwa w krajach rozwijających się, związanych m.in. z globalnym systemem handlu i jego wpływem na społeczności tych krajów;
  • podejmowanie w społeczności lokalnej na obszarze administracyjnym jednostki harcerskiej działań promujących ideę Sprawiedliwego Handlu jako narzędzia walki z ubóstwem i poprawy warunków życia drobnych wytwórców w krajach globalnego Południa;
  • dążenie do zapewnienia dostępności produktów Sprawiedliwego Handlu na terenie jednostki harcerskiej oraz podczas organizowanych wydarzeń.

JAK SIĘ WŁĄCZYĆ?

  • Na początek warto zapoznać się z kryteriami, jakie jednostka/drużyna harcerska powinna spełnić, by uzyskać tytuł Harcerze Przyjaźni dla Sprawiedliwego Handlu.
  • Rozpoczęcie kampanii warto zgłosić za pomocą formularza on-line (zobacz podgląd). Dzięki temu będziemy mogli zaoferować wsparcie w jej realizacji.
  • Rozpoczynając kampanię warto zapoznać się z formularzem raportu on-line z realizacji kryteriów (zobacz podgląd). Zapoznanie się z nim na początkowym etapie realizacji ułatwi odpowiednie prowadzenie i dokumentowanie kampanii w trakcie jej trwania.
  • Raport on-line należy uzupełniać na bieżąco w trakcie trwania kampanii, jednak można w nim wykazać działania zrealizowane przed zgłoszeniem kampanii.
  • Na koniec należy przesłać gotowy formularz raportu on-line (zobacz podgląd) wraz z wnioskiem o nadanie/przedłużenie tytułu.
  • Wnioski o nadanie tytułu należy przesłać wraz z raportem z działań prowadzonych przez co najmniej rok. Wnioski o przedłużenie tytułu muszą być przesłane z raportem z dwóch lat kontynuowania lokalnej kampanii.
  • Należy mieć na uwadze, że czas potrzebny na rozpatrzenie raportu wraz z wnioskiem o nadanie/przedłużenie tytułu wynosi do 1 miesiąca.

HARCERZE PRZYJAŹNI DLA SPRAWIEDLIWEGO HANDLU

O tytuł Harcerze Przyjaźni dla Sprawiedliwego Handlu mogą się starać poszczególne jednostki harcerskie (np. hufiec/drużyna/szczep). Tytuł jest przyznawany po wypełnieniu niżej wymienionych kryteriów i zachowuje ważność przez dwa lata z możliwością odnawiania na kolejne dwuletnie okresy.

KRYTERIUM I

W jednostce harcerskiej funkcjonuje grupa koordynująca działania, której celem jest promocja idei Sprawiedliwego Handlu i prowadzenie lokalnej kampanii Harcerze Przyjaźni dla Sprawiedliwego Handlu.

W skład grupy koordynującej powinna wejść możliwie szeroka reprezentacja jednostki harcerskiej (harcerze/harcerki różnych pionów wiekowych, instruktorzy oraz np. rodzice czy inni przedstawiciele społeczności lokalnej). Grupa działa pod opieką jednego, wybranego wspólnie instruktora, który zapewni ciągłość jej prac w kolejnych latach.

Co jest wymagane?

  • Funkcjonowanie grupy koordynującej.
  • Wskazanie osoby do kontaktów z organizatorami ogólnopolskiej kampanii Społeczności Przyjazne dla Sprawiedliwego Handlu w Polsce. Osoba ta musi być członkiem/członkinią grupy koordynującej.
  • Przyjęcie planu działań służącego realizacji poszczególnych kryteriów.

Co jeszcze można zrobić?

  • Regularnie oceniać stopień wypełnienia niniejszych kryteriów, realizacji zamierzeń i planować kolejne kroki.

KRYTERIUM II

Władze jednostki harcerskiej przyjmują deklarację o zaangażowaniu we wspieranie idei Sprawiedliwego Handlu.

Deklarację podpisują uprawnieni przedstawiciele jednostki harcerskiej. Przykładem takiej deklaracji może być rozkaz komendanta/komendantki jednostki harcerskiej w sprawie rozpoczęcia kampanii i ogłoszenia składu grupy koordynującej działania. Wzór deklaracji znajdziesz tutaj.

Co jest wymagane?

  • Przyjęcie i podpisanie deklaracji poparcia dla idei Sprawiedliwego Handlu.
  • Upublicznienie logo kampanii w widocznym miejscu w jednostce harcerskiej, na stronie internetowej lub/i w mediach społecznościowych.

Co jeszcze można zrobić?

  • Upublicznić deklarację w widocznym miejscu w jednostce harcerskiej, na stronie internetowej i w mediach społecznościowych.
  • Przesłać informację o zaangażowaniu w promowanie idei Sprawiedliwego Handlu do współpracujących jednostek harcerskich w kraju i/lub za granicą.
  • Wprowadzić tematykę Sprawiedliwego Handlu i Celów Zrównoważonego Rozwoju do oficjalnych dokumentów tworzonych przez władze jednostki harcerskiej (np. strategii rozwoju).
  • Stosować zasady Zielonego Biura oraz zasady Zielonych (Zrównoważonych) Wydarzeń, tj. ograniczanie zużycia energii, wody, papieru, ograniczanie emisji CO2 i produkcji odpadów, używanie certyfikowanych produktów ekologicznych itd.

KRYTERIUM III

Zuchy, harcerze/harcerki oraz instruktorzy/instruktorki poznają ideę Sprawiedliwego Handlu.

Celem kampanii jest umożliwienie całej jednostce harcerskiej zapoznania się z ideą Sprawiedliwego Handlu, odpowiedzialnej konsumpcji i Celów Zrównoważonego Rozwoju.

Co jest wymagane?

  • Zapoznanie instruktorów/instruktorek jednostki harcerskiej z ideą Sprawiedliwego Handlu, odpowiedzialnej konsumpcji i Celów Zrównoważonego Rozwoju.
  • Zapoznanie zuchów, harcerzy/harcerek jednostki harcerskiej z ideą Sprawiedliwego Handlu, odpowiedzialnej konsumpcji i Celów Zrównoważonego Rozwoju. Tematy te są prezentowane przynajmniej dwa razy w ciągu roku (podczas zbiórek, biwaków, warsztatów, gier i innych form spotkań jednostek).

Co jeszcze można zrobić?

  • Poszerzać wiedzę na temat Sprawiedliwego Handlu, odpowiedzialnej konsumpcji i Celów Zrównoważonego Rozwoju przez lekturę materiałów informacyjnych, serwisów internetowych itp.
  • Zorganizować na poziomie jednostki harcerskiej sondaż sprawdzający poziom wiedzy zuchów, harcerzy/harcerek, instruktorów/instruktorek na temat Sprawiedliwego Handlu.
  • Zorganizować grę tematyczną i/lub konkurs prac plastycznych i/lub wiedzy na temat Sprawiedliwego Handlu, odpowiedzialnej konsumpcji i Celów Zrównoważonego Rozwoju w kontekście edukacji globalnej dla różnych grup wiekowych.

KRYTERIUM IV

Jednostka harcerska promuje ideę Sprawiedliwego Handlu na swoim terenie oraz w społeczności lokalnej.

Na terenie jednostki harcerskiej prowadzone są działania promujące Sprawiedliwy Handel dla członków i członkiń jednostki harcerskiej i mające wpływ na społeczność lokalną.

Co jest wymagane?

  • Zorganizowanie co najmniej dwóch wydarzeń w roku promujących Sprawiedliwy Handel na poziomie jednostki harcerskiej, np. z okazji Światowego Dnia Sprawiedliwego Handlu, World Fairtrade Challenge (maj) i/lub Tygodnia Edukacji Globalnej (listopad).

Co jeszcze można zrobić?

  • Zaprosić przedstawicieli społeczności lokalnej (rodziny, uczniów z pobliskiej szkoły, lokalne władze, media) do udziału w wydarzeniach związanych z kampanią.
  • Zachęcić lokalne media do patronatu nad wydarzeniami związanymi z kampanią.
  • Udostępnić przestrzeń do promocji Sprawiedliwego Handlu (gablota, materiały promocyjne jednostki harcerskiej, strona internetowa, media społecznościowe, np. Facebook).
  • Prowadzić kronikę kampanii, w której odnotowywane są wszystkie wydarzenia z nią związane.
  • Nawiązać kontakty z innymi instytucjami i jednostkami harcerskimi biorącymi udział w kampanii Społeczności Przyjazne dla Sprawiedliwego Handlu w okolicy oraz w innych częściach kraju i za granicą.

KRYTERIUM V

Jednostka harcerska dąży do wprowadzenia produktów Sprawiedliwego Handlu na swoim terenie oraz w społeczności lokalnej.

Co jest wymagane?

Co jeszcze można zrobić?

FORMULARZ ZGŁOSZENIA KAMPANII

Aby zgłosić kampanię musisz być zalogowany

Aby wysłać raport musisz być zalogowany

harcerze przyjaźni dla Sprawiedliwego Handlu

^^^ Nazwa^^^ Województwo^^^ Data ważności tytułu^^^