Jelenia Góra wyróżniona w konkursie „EU Cities for Fair and Ethical Trade Award”

Główną nagrodę zdobyło szwedzkie miasto Malmö. Natomiast Jelenia Góra otrzymała Specjalne Wyróżnienie „Wschodzącego Mistrza” w zakresie sprawiedliwego i etycznego handlu.

O konkursie

Nagroda EU Cities for Fair and Ethical Trade Award (Miasta UE na rzecz sprawiedliwego i etycznego handlu) co roku przyznawana jest miastom działających w obszarze zmiany wzorców konsumpcji i produkcji oraz podejmujących inicjatywy na rzecz Celów Zrównoważonego Rozwoju. Zainspirowani zdobytą nagrodą German Fair Trade Capital Award, FTAO i partnerzy zdołali w 2015 r. Przekonać Komisję Europejską do ustanowienia nowej ¨EU Cities for Fair and Ethical Trade ¨Award. Pierwszym zwycięzcą została Gandawa, która przez dwa lata posiadała tytuł Europejskiej Stolicy Sprawiedliwego i Etycznego Handlu.

Szwedzkie miasto Malmö zostało ogłoszone laureatem nagrody Miasta UE w dziedzinie sprawiedliwego i etycznego handlu 2021. Komisarz UE ds. Handlu Valdis Dombrovskis, ogłaszając zwycięskie miasto 16 października podczas wydarzenia transmitowanego na żywo z Gandawy w Belgii, powiedział, że Malmö zwyciężyło dzięki holistycznemu podejściu do integracji uczciwego i etycznego handlu z wielokulturową społecznością konsumentów, przedsiębiorstw i społeczeństwa obywatelskiego, innowacyjne polityki i wybiegająca w przyszłość strategia.

Międzynarodowe Centrum Handlu z siedzibą w Genewie (ITC) zapewni pomoc techniczną przy wdrażaniu projektu rozwoju zaproponowanego w ramach zwycięskiej oferty. Dyrekcja Generalna ds. Handlu Komisji Europejskiej wesprze ITC kwotą 100 000 euro na pomoc w realizacji projektu.

Ta nagroda jest wyrazem uznania, że ​​w dzisiejszym połączonym świecie dokonywanie bardziej zrównoważonych wyborów na szczeblu lokalnym w Unii Europejskiej będzie miało pozytywny wpływ na warunki życia ludzi i środowisko. Mam nadzieję, że uda nam się zwiększyć skalę tego rodzaju interwencji na całym świecie, a inne miasta będą mogły uczyć się na doskonałym przykładzie Malmö.

– powiedziała dyrektor wykonawcza ITC Pamela Coke-Hamilton.

Zwycięzca

Jury zauważyło, że Malmö wyróżnia się jako miasto łączące ze sobą globalny wpływ i inspirującą wizję. Podejście to zostało połączone z ekscytującymi projektami w mieście i krajach rozwijających się, dotyczących nowatorskich tematów, takich jak e-odpady. Miasto wykazało swoje zaangażowanie w podejmowanie nowych wyzwań, takich jak produkcja w obiegu zamkniętym, dbałość o przestrzeganie praw człowieka, a ostatecznie „ułatwianie każdemu w mieście robienia właściwych rzeczy”, które jest mottem miasta. Malmö przejmuje tytuł od zwycięzcy inauguracyjnego Gandawy i będzie nim zajmował przez cały 2021 rok.

Specjalne Wyróżnienia

Specjalne Wyróżnienia zdobyły następujące miasta:
  • Brema, Niemcy, w kategorii „Światowe partnerstwa i perspektywy”
  • Goteborg, Szwecja, w kategorii „Zamówienia publiczne”
  • Neumarkt, Niemcy, w kategorii „Zaangażowanie wspólnotowe”
  • Stuttgart, Niemcy, w kategorii „Monitorowanie wpływu”
  • Jelenia Góra, Polska, w kategorii „Wschodzący Mistrz”
Serdeczne gratulacje dla Miasta Jelenia Góra składamy na ręce Elżbiety Wardzały – koordynatorki kampanii „Miasto Przyjazne dla Sprawiedliwego Handlu”  – dziękując za dotychczasową współpracę i wytrwałość, dzięki której to polskie miasto zostało zauważone na forum europejskim.

 

Wstecz