Polscy harcerze żyją w zgodzie z zasadami Sprawiedliwego Handlu

Związek Harcerstwa Polskiego wśród sprawności możliwych do zdobycia dla swoich druhen i druhów znalazł miejsce dla “Świadomego konsumenta/konsumentki”. Inicjatywy takie jak ta sprzyjają rozwijaniu Społeczności Przyjaznych dla Sprawiedliwego Handlu.

Druhna Paulina Szczygieł

Paulina Szczygieł (lat 10) jest uczennicą Szkoły Podstawowej nr 3 im. Henryka Sienkiewicza w Rzeszowie, a także druhną w międzyszkolnej 16 Drużynie Harcerskiej w zastępie Mergos. Aktualnie stara się o uzyskanie sprawności „Świadomej konsumentki” poprzez zdobycie wiedzy w zakresie Sprawiedliwego Handlu oraz wykazanie znajomości tematu w praktyce.

W ramach zadania druhna m.in. pozyska informacje umożliwiające jej zostanie odpowiedzialną konsumentką, a także sprawdzi, gdzie w okolicy można nabyć produkty Sprawiedliwego Handlu posiadające certyfikat Fairtrade. Efektem jej poszukiwań będzie mapa, na której umieszczone zostaną punkty, w których możliwe jest dokonanie ich zakupu. Mapa zostanie zaprezentowana na zbiórce drużyny i zamieszczona w mediach społecznościowych, aby dotrzeć z informacją również do lokalnej społeczności.

Jednym z celów kampanii Społeczności Przyjazne dla Sprawiedliwego Handlu jest mobilizacja lokalnych społeczności do działań na rzecz promowania Sprawiedliwego Handlu i kształtowania odpowiedzialnych zachowań konsumenckich wspierających Cele Zrównoważonego Rozwoju. Przykład druhny Pauliny pokazuje, że nie ma barier wiekowych gdy w grę wchodzi poparcie dla zasad Sprawiedliwego Handlu. Dzieci i młodzież swoim entuzjazmem i działaniami mają szansę przyczynić się do wprowadzania pozytywnych zmian w swoich rodzinach i szkołach.

Trzymamy kciuki za druhnę Paulinę i mamy nadzieję, że jej starania zakończą się sukcesem!

Tadeusz Makulski

 

Wstecz