Zaproszenie na bezpłatny pokaz filmu „Czarne Złoto” (Black Gold)

Z okazji Tygodnia Edukacji Globalnej Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła” oraz Fundacja „Koalicja Sprawiedliwego Handlu” zapraszają na bezpłatny pokaz filmu „Czarne Złoto” (Black Gold), który odbędzie się 20 listopada 2014 roku o godzinie 13:00 w Kinie Paradox w Krakowie.

Z racji ograniczonej ilości miejsc w sali kinowej na wydarzenie obowiązują zapisy. W seansie może wziąć udział cała klasa pod opieką nauczyciela lub kilku/kilkunastu uczniów z różnych klas. O zapisie na seans decyduje kolejność zgłoszeń.

Zgłoszenia przyjmowane są mailowo: anna.chomczynska@zrodla.org.pl lub telefonicznie: 519 326 986

KIEDY: czwartek 20.11 w godzinach 13:00-15:30
MIEJSCE: Kino Paradox, ul. Krupnicza 28, Kraków
WSTĘP WOLNY

Opis filmu „Czarne Złoto”
Każdego dnia na świecie wypijane są średnio dwa miliardy kubków kawy. Jednak w Etiopii, z której pochodzi większość kawy, uprawiający ją rolnicy żyją na skraju nędzy. Kawa przechodzi przez wielu pośredników, więc jej cena dramatycznie wzrasta. Ceny ustala się w Nowym Jorku i Londynie a światowy rynek zdominowały wielkie korporacje. Za zebranie kilograma ziaren Etiopczyk dostaje 23 centy. W zachodnich kawiarniach można z tego zaparzyć 80 filiżanek kawy — wartych 230 dolarów… W filmie przeplatają się zdjęcia amerykańskich ulic i kawiarni z obrazami afrykańskich miejsc pracy. Na jednych ludzie beztrosko konsumują kawę, delektując się jej smakiem, na drugich — pracują za bezcen sortując ziarna i uprawiając prymitywnymi narzędziami ziemię. Wyłania się z tego gorzki obraz globalnej gospodarki. Wysyłanie Afryce pomocy humanitarnej wydaje się łatwiejsze niż wprowadzenie zmian, które mogłyby zwiększyć jej udział w światowym handlu.

Aby podwyższyć standard życia etiopskich rolników potrzeba bardzo niewiele. Jednak żadna ze światowych organizacji handlowych nie kwapi się z wprowadzeniem w życie idei fair trade. Film opowiada o Etiopczyku Tadesse Meskeli, szefie organizacji skupiającej rolników uprawiających kawę. Poszukuje on nabywców poza korporacjami i sprzedaje towar z pominięciem pośredników, dzięki czemu do etiopskich farmerów może trafić więcej pieniędzy. Znalezienie odpowiednich nabywców to nie wszystko. Wiele zależy, bowiem od ostatniego ogniwa handlu – zwykłych konsumentów. Niestety, nasza świadomość problemu jest wciąż niedostateczna.

Wstecz