World Fair Trade Day 2020

World Fair Trade Day obchodzimy co roku w drugą sobotę maja. Czas pandemii wymusił zmianę formuły, bądźmy solidarni wzywa WFTO.

World Fair Trade Day 2020

World Fair Trade Day 2020

9 maja obchodzimy Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu. Jest to bardzo dobra okazja do zwrócenia uwagi na tematy sprawiedliwości na świecie, zrównoważonego rozwoju, poszanowania przyrody. Czas pandemii i kwarantanny daje się nam wszystkim mocno we znaki. Szczególnie bolesne piętno wyciska jednak na społecznościach drobnych wytwórców z krajów globalnego Południa. Izolacja, przymusowe zamknięcia sklepów i targów, przestoje w produkcji spowodowane brakiem zamówień i zatrzymaniem transportu to lista problemów, które nakładają się na ubóstwo ludzi w krajach rozwijających się.

Dlatego tegoroczny Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu ma na celu zwrócenie naszej uwagi na solidarność. Pandemia wymaga solidarności z tymi, którzy tego najbardziej potrzebują. Jesteśmy zmuszeni świętować w zamkniętej przestrzeni domów, ale mimo wszystko chcemy się w niego zaangażować. Jak co roku jest to dobra okazja aby poruszyć z uczniami kwestię odpowiedzialnej konsumpcji i współzależności pomiędzy naszym stylem życia i warunkami egzystencji ludzi z krajów Południa.

Mamy pomysł na udział w obchodach World Fair Trade Day zgodny z wymogami kwarantanny. Sądzimy, że może to być ciekawym i kreatywnym zajęciem dla nauczycieli i uczniów. Zapraszamy do udziału szkoły zaangażowane  w kampanię Szkoła Przyjazna dla Sprawiedliwego Handlu lub prowadzące zajęcia z zakresu edukacji globalnej.

Proponujemy użycie załączonych materiałów i opisywanie publikacji za pomocą hasztagów #PlanetFairTrade  #FairTradeSolidarity  #StayHomeLiveFair. Materiały można publikować bezpośrednio w mediach społecznościowych, największy oddźwięk uzyskamy robiąc sobie z nimi zdjęcie i publikując je z wymienionymi znacznikami.

World Fair Trade Day 2020-1

 JAK OBCHODZIĆ DZIEŃ SPRAWIEDLIWEGO HANDLU BĘDĄC W IZOLACJI?

Relację z obchodów WFTDay na świecie można śledzić w mediach społecznościowych:

Światowa Organizacja Sprawiedliwego Handlu na Instagramie  Światowa Organizacja Sprawiedliwego Handlu na Facebooku

Materiały do pobrania:

Poster #StayHomeLiveFair Grafiki #PlanetFairTrade  Grafiki #FairTradeSolidarity

Opracował:

Tadeusz Makulski

World Fair Trade Day 2020-1

Wstecz