Szkoła Przyjazna dla Sprawiedliwego Handlu – kolejne dwie szkoły z tytułem

Zespół Szkół Cogito z Siemianowic Śląskich i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych z Sierakowic wypełniły w czerwcu kryteria uzyskania tytułu Szkoła Przyjazna dla Sprawiedliwego Handlu.

W Siemianowicach duszą kampanii jest zespół szkolnej biblioteki Biblioteka ZS Cogito Siemianowice Śląskie. Panie Helena Kruszecka i Agata Dykta zadbały o to, aby informacje o Sprawiedliwym Handlu dotarły do uczniów, rodziców i nauczycieli na wiele sposobów, przy każdej nadarzającej się okazji.  Cogito jako pierwsza szkoła w Polsce zorganizowała turniej siatkówki Fair Trade, w którym rywalizowały drużyny uczniowskie reprezentując kraje globalnego Południa. Uczniowie brali także udział w kolejnych edycjach, organizowanej w kilku śląskich miastach międzyszkolnej gry Fair Train. Inna aktywność to test wiedzy „Bananowe bingo” na temat „sprawiedliwego banana” i konkurs na najlepsze zdjęcie z bananem.

ZSP w Sierakowicach uczestniczy w międzynarodowym projekcie European students joining forces for Fair Trade, w ramach programu Erasmus+. W ramach projektu uczniowie i towarzyszący im nauczyciele odwiedzili swoich rówieśników w Hiszpanii, Włoszech i Niemczech. W niemieckim Ludwigshafen uczestnicy wyjazdu brali udział w lekcjach na temat Sprawiedliwego Handlu w tamtejszej szkole. Spotkania były inspiracją do prowadzenia kampanii w szkole i zapoznania z nią wszystkich nauczycieli, rodziców i samych uczniów. Projekt stał się także okazją do zapoznania z pełną gamą produktów Sprawiedliwego Handlu: żywności, ubrań i kosmetyków. Ciekawostką okazała się bielizna z bawełny z certyfikatem Fairtrade polskiej firmy Fairpants.

Gratulujemy i serdecznie pozdrawiamy wszystkich zaangażowanych w propagowanie idei Sprawiedliwego Handlu.

Wstecz