Rio de Janeiro: Fair Play i Fair Trade

W czasie gdy oczy miłośników sportu z całego świata zwrócone były na zmagania olimpijczyków, Rio de Janeiro otrzymało tytuł Fair Trade Town stając się tym samym największym Miastem Przyjaznym dla Sprawiedliwego Handlu w Ameryce Łacińskiej. Rio jest drugim brazylijskim Miastem Przyjaznym dla Sprawiedliwego Handlu; w 2012 roku tytuł ten uzyskało Poços de Caldas.

Produkty z certyfikatem Fairtrade, takie jak sok z acai, cytryny, miód, owoce czy kawa, można nabyć w ponad dwustu sklepach, kawiarniach i restauracjach w Rio de Janeiro. Co ciekawe, spora część asortymentu Fairtrade to produkty lokalne, wytwarzane przez brazylijskich rolników. Warto dodać, że na obiektach, w których toczyły się olimpijskie zmagania, serwowano kawę Fairtrade produkowaną w brazylijskim stanie Minais Gerais.

Franklin Dias Coelho, Sekretarz ds. Rozwoju Gospodarczego i Społecznego Rio de Janeiro, odebrał certyfikat z rąk Najiego Harba, prezesa Fairtrade Brasil.

– Rio de Janeiro dołączyło do globalnej sieci ponad tysiąca ośmiuset Miast Przyjaznych dla Sprawiedliwego Handlu. Konsumenci w tych miastach mają szansę bliżej poznać zalety Sprawiedliwego Handlu i jego wpływ na odmianę losu marginalizowanych drobnych rolników na całym świecie – mówił Harb.

Sprzedaż plonów na warunkach Fairtrade oznacza większe zyski i lepszą przyszłość dla drobnych rolników. Cena minimalna chroni producentów na wypadek drastycznych spadków cen towarów na globalnym rynku. Oprócz tego spółdzielnie rolnicze otrzymują premię Fairtrade, którą według własnego uznania mogą przeznaczyć na rozwój gospodarstw lub modernizację infrastruktury dla dobra lokalnej społeczności. Obecnie na terenie Brazylii działają czterdzieści dwie organizacje certyfikowanych producentów Fairtrade, z których ponad połowa zajmuje się produkcją kawy.

Uczestnicy ceremonii nadania Rio de Janeiro tytułu Miasta Przyjaznego dla Sprawiedliwego Handlu wznieśli toast szklaneczką tzw. caipirinha, czyli brazylijskiego koktajlu, w którym znalazły się limonki Fairtrade uprawiane przez rolników w gminie Jaiba w stanie Minais Gerais.

Krzysztof Rączkowiak, na podstawie Fairtrade International

Wstecz