Poznań – Miasto Przyjazne dla Sprawiedliwego Handlu – kolejny tytuł

Już po raz trzeci  Poznań uzyskał certyfikat potwierdzający wypełnienie kryteriów potrzebnych do uzyskania tytułu Miasto Przyjazne dla Sprawiedliwego Handlu. W lipcu grupa koordynująca kampanię w mieście dostarczyła po raz kolejny raport z wypełnienia kryteriów.

Po jego pozytywnej weryfikacji przez Koordynatora kampanii, została podjęta decyzja o odnowieniu tytułu. Certyfikat jest ważny przez dwa lata, pierwszy raz został przyznany miastu w listopadzie 2012 roku. Poznań jak dotąd jest jedynym miastem z Polski widocznym na mapie światowej kampanii Fair Trade Towns. Kampania obejmuje ponad 2000 miast na  sześciu kontynentach, jest obecna w 36 krajach.

Okazją do wręczenia certyfikatu stała się impreza Rajd rowerowy wzdłuż doliny Bogdanki zorganizowana przez Wydział Ochrony Środowiska UM w Poznaniu. Uczestniczyły w niej 10-cio osobowe drużyny uczniów z 20 poznańskich szkół. W trakcie rajdu uczniowie odwiedzali umieszczone w plenerze stacje, gdzie zbierali punkty do klasyfikacji. Tematyka poszczególnych stacji obejmowała m.in.: segregację śmieci, kompostowanie odpadów, przepisy ruchu drogowego, ratownictwo medyczne. Wśród stacji rozmieszczonych w okolicach mety rajdu znalazło się także stoisko z produktami Sprawiedliwego Handlu zorganizowane przez Fundację PANGEA. Uczniowie mogli otrzymać tam także czekoladki z logo Poznania wytworzone z certyfikowanej czekolady oraz liczne materiały informacyjne.

Na zakończenie imprezy, po rozdaniu nagród dla zespołów uczniowskich Koordynator kampanii MPdSH Tadeusz Makulski wygłosił krótką laudację. Przedstawił w niej istotę kampanii promujących Sprawiedliwy Handel w miastach i szkołach, pogratulował także wysiłków na rzecz promocji Fair Trade Grupie Koordynującej Kampanię w mieście. Certyfikat odebrał p. Krzysztof Grzybowski w imieniu p. Wiceprezydenta miasta Macieja Włodarskiego. Zobacz zdjęcia z wydarzenia.

Kampania Miasto Przyjazne dla Sprawiedliwego Handlu jest prowadzona w Polsce dzięki współpracy Polskiego Stowarzyszenia Sprawiedliwego Handlu i Fundacji Koalicja Sprawiedliwego Handlu – Fairtrade Polska.

Wstecz