Nauczanie na odległość, Szkoła Przyjazna dla Sprawiedliwego Handlu

Zdalna kampania, ucząc poprzez zabawę o problemach ludzi w krajach Globalnego Południa można otrzymać zaangażowanie uczniów na wysokim poziomie. Proponujemy użyteczny zestaw materiałów.

Nauczanie na odległość, Szkoła Przyjazna dla Sprawiedliwego Handlu. Kolejne ograniczenia związane z pandemią stwarzają wiele problemów. Borykamy się z nimi na co dzień, a funkcjonowanie szkoły w tych warunkach jest nie lada wyzwaniem. Zarówno praca w nowym, internetowym środowisku, gdy uczniów co najwyżej możemy oglądać na ekranie monitora, jak i nowa metodologia to kolejne wyzwania dla nauczycieli.  Trzeba od podstaw zorganizować sobie stanowiska i sposoby pracy, szukać inspiracji do pomysłów na prowadzenie ciekawych i dynamicznych zajęć lekcyjnych. Jak już mentalnie uporamy się z odmienną codziennością warto zastanowić się czy nie jest to jakaś szansa do rozwoju i zdobycia nowych kompetencji.

Wychodząc na przeciw tym potrzebom proponujemy zapoznanie się z materiałami z biblioteki zasobów „Fairtrade Schools Resource Library” prowadzonej przez brytyjską Fairtrade Fundation. W bibliotece można znaleźć materiały użyteczne dla nauczycieli, uczniów i rodziców. Opublikowane materiały są podzielone na kilka kategorii, które można wydzielić za pomocą filtra. Są łatwo dostępne, począwszy od planów zajęć, scenariusze gier i zabaw, przez filmy i audiobooki po materiały do nauczania domowego.

Home Learning Challenges to sekcja zawierająca interesujące filmy edukacyjne dla rożnych grup wiekowych uczniów. Każdy z nich zawiera elementy zabawy z wyzwaniami dla dzieci. Każde wyzwanie zawiera osiem pomysłów na zabawę, które dzieci mogą wypróbować w domu. Działania te są elastyczne, otwarte i mają na celu utrzymanie zaangażowania młodych umysłów przy jednoczesnym rozwijaniu kluczowych umiejętności.

Opracował: Tadeusz Makulski

Na podstawie materiałów Fairtrade Fundation UK

Wstecz