O nas

Polska kampania Społeczności Przyjazne dla Sprawiedliwego Handlu wspierana przez Fundację „Koalicja Sprawiedliwego Handlu” – Fairtrade Polska, Fundację Kupuj Odpowiedzialnie oraz Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu, jest częścią międzynarodowego ruchu Fair Trade Towns, którego celem jest mobilizacja mieszkańców do działań na rzecz promowania Sprawiedliwego Handlu i kształtowania odpowiedzialnych zachowań konsumenckich wspierających Cele Zrównoważonego Rozwoju.

Fundacja „Koalicja Sprawiedliwego Handlu” – Fairtrade Polska (FP) jest ogólnopolską organizacją, której początki to założona w 2009 roku nieformalna Koalicja Sprawiedliwego Handlu, utworzona m.in. przez Polską Akcję Humanitarną. FP jest obecnie organizacją pożytku publicznego. Fairtrade Polska reprezentuje w Polsce Fairtrade International, właściciela znaku Fairtrade umieszczanego na certyfikowanych produktach Sprawiedliwego Handlu. FP wspiera polskie firmy w zakresie certyfikacji Fairtrade oraz marketing produktów z tym znakiem. FP prowadzi również działania rzecznicze, np. w zakresie Zrównoważonych Zamówień Publicznych, wspiera kampanię Make Fruit Fair oraz zajmuje się podnoszeniem świadomości konsumentów i edukacją globalną m.in. poprzez kampanię Społeczności Przyjazne dla Sprawiedliwego Handlu.

Więcej informacji o Fairtrade Polska znajdziecie tutaj.

Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie (FKO) jest ogólnopolską organizacją pożytku publicznego prowadzącą działalność na rzecz zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska, odpowiedzialnej konsumpcji i produkcji oraz przestrzegania praw człowieka i zasad ochrony środowiska w biznesie. FKO prowadzi projekty informacyjne, edukacyjne, współpracuje z nauczycielami, innymi NGO, dociera do przedsiębiorców, rządu. Zasoby swojej wiedzy publikuje na popularnym portalu www.ekonsument.pl. FKO jest też twórcą przewodników po miejscach zrównoważonej konsumpcji w polskich miastach (tzw. Spacerowników po świadomej konsumpcji) a także serwisu „Dobre Zakupy” – pierwszego w Polsce niezależnego rankingu przyjaznych środowisku i odpowiedzialnych społecznie marek.

Więcej informacji o FKO znajdziecie tutaj.

Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu (PSSH) zostało utworzone w roku 2003 przez grupę entuzjastów idei Fair Trade. Od 2010 roku PSSH jest członkiem Światowej Organizacji Sprawiedliwego Handlu. PSSH jest organizacją, która przyczynia się do walki z głodem i ubóstwem, promuje odpowiedzialną konsumpcję oraz Sprawiedliwy Handel. Realizując cele statutowe prowadzi działania w zakresie edukacji rozwojowej, buduje świadomość społeczeństwa w zakresie zrównoważonego rozwoju, odpowiedzialnej konsumpcji i Sprawiedliwego Handlu. Promuje pomoc rozwojową na rzecz ubogich producentów z globalnego Południa poprzez sprzedaż produktów Fair Trade.

Więcej informacji o PSSH znajdziecie tutaj.